«ԷՆԵՐԳԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՀԱՄԱՅՆՔՆԵՐ» իրազեկության բարձրացման արշավ
«Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամը ԳՄՀԸ-ի «Բնական պաշարների կառավարում և էկոհամակարգային ծառայությունների պահպանություն Հարավային Կովկասում գյուղական տարածքների կայուն զարգացման համար» (ԷԿՈսերվ) ծրագրի շրջանակներում մեկնարկել է «Էներգաարդյունավետ համայնքներ» խորագրով իրազեկության բարձրացման արշավ:
Հայաստանում ԷԿՈսերվ ծրագրի նպատակն է բարելավել արոտավայրերի կայուն կառավարման նախապայմանները՝ հատուկ ուշադրություն հատկացնելով գյուղական համայնքների բնակչության էներգետիկ անվտանգությանը։
«Էներգաարդյունավետ համայնքներ» արշավի նպատակն է բարձրացնել իրազեկությունը էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության ազդեցության մեղմման վերաբերյալ՝ կենտրոնանալով երիտասարդների և կանանց վրա՝ խթանելու վարքագծի փոփոխություն և նախադրյալներ ստեղծելու համայնքների կայունացման և
և շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նվազման համար:
Իրազեկման արշավը կիրականացվի Տավուշի, Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում:
Արշավի ընթացքում կանցկացվեն դասընթացներ 2 հիմնական թեմաներով՝
- Վերականգնվող էներգիա և էներգաարդյունավետություն (ԷԱ) համայնքներում և տնային տնտեսություններում, ժամանակակից և ինովացիոն տեխնոլոգիաներ, կլիմայի փոփոխություն
- Դրամաշնորհներ/հայտեր գրելու ունակությունների զարգացում՝ ուղղված ՎԷ և ԷԷ խթանմանը:
Ծրագիրն իրականացվում է Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (GIZ/ ԳՄՀԸ) ֆինանսավորմամբ:

01-04-2023 - 31-01-2024
Within the framework of the «Management of natural resources and Safeguarding of ecosystem services for sustainable rural development in the South Caucasus» (ECOserve) program the «Armenian Energy Agency» launched the «Energy Efficient Communities» campaign.
The objective of ECOserve Armenia is to improve the preconditions for Sustainable Pasture Management with particular attention to the energy security of the rural population.
The aim of the «Energy Efficient Communities» campaign is to increase awareness of energy efficiency and renewable energy, with a focus on youth and women to foster behavior changes and create the preconditions for making the communities more sustainable in terms of energy and general with reduced impact on the environment and the climate.
The awareness-raising campaign will be implemented in Tavush, Gegharkunik, and Syunik regions.
During the campaign, training will be held on two main topics:
- RE and EE in communities and households, modern and innovative technologies, and climate change.
- Proposal/grant writing training aimed at promoting RE and EE.
The project is implementing by the «Armenian Energy Agency» foundation with the funding of The Deutsche Gesellschaft für Internationale